"Nem hinné az ember, hogy néhány önfeledt izgalmas nap elég ahhoz, hogy egy nehéz sorsú gyermek másképp lássa a világot. Különösen nem gondolnánk ezt egy nem-látó, vak gyermekről. A látássérültek világát a legtöbb ember sivárnak, egyhangúnak és unalmasnak véli. A Magyar Vöröskereszt Heves Megyei Szervezete pont az ilyen színtelen nyarak ellen küzd azáltal, hogy élménypedagógiai módszerekkel biztosít nyári táborozási lehetőséget látássérült gyerek számára.
Mit ad ez a tábor a látássérülteknek? Elsősorban elfogadást, rengeteg élményt, jókedvet és barátságokat. Ebben a táborban a látássérült és nem látássérült gyerekek, fiatalok tanulnak egymástól toleranciát, odafigyelést és megértést. Ez egy különös élethelyzet, hiszen a legtöbb látássérült gyermek még ma is elkülönítve, tehát csak vakok számára fenntartott intézményben tanul, így lehetősége sincs megismernie a látók világát. De rendkívüli élmény a nehézsorsú, de látó gyerekeknek is tapasztalni, hogy az a társuk, aki a közlekedésben segítségre szorul, gyorsabban fűz gyöngykarkötőt mint ők.
A tábor programok minden egyes eleme az intenzív pozitív élmények biztosítására törekszik. Így a gyerekek különböző játékos foglalkozásokon vehetnek részt, melynek témái az egészséges életmódra nevelés, dramatikus játékok, kézművesség és elsősegélynyújtás. Ezenkívül a tábori programok alapját képezi az uszodai programok és a lovas terápia.
A lovas terápia különleges élmény minden táborlakó számára. A terápiás lovaglás - lovagoltatás - számos olyan elemet tartalmaz, mely lehetővé teszi gyermekeink komplex fejlesztését egy olyan területen, ahol a ló nem eszköz, hanem aktív cselekvőtárs. Ez olyan motiváló tényező a gyermek számára, mely áthatja és pozitív irányba tereli a foglalkozások hatékonyságát, hangulatát. Az állatok gondozása, etetése ugyanannyira fontos mint maga a lovaglás élménye. Ez a gyermekek érzelmi fejlődésére jó hatással van, hiszen azonnal visszajelzést kapnak a viselkedésükről, megtanulnak irányítani, növeli az önbizalmukat, csökkenti a szorongásukat. De fontos a mozgásfejlődésük szempontjából is, tartás javító, a mélyizmokat és az egyensúlyérzéket erősíti, a látássérülteknél gyakran előforduló pótmozgásokat korrigálja.
A tábor nem csak a gyermekeknek, hanem a táborban tevékenykedő önkénteseknek is egy életre szóló élmény, hiszen percről percre, évről évre tapasztaljuk a gyermekek/fiatalok fejlődését. Látjuk, hogy a kezdetben félénk, szorongó kislányból már érettségiző fiatal lesz, aki maga is segítőszakmát szeretne az egyetemen tanulni, hogy segítsen látássérült sorstársain.
Lehet másképp látni a világot, ha hiszünk abban, hogy mindannyiunk közös felelőssége, hogy egy emberibb legyen a világban éljen látó és vak egyaránt.
Kakuk Tímea; ifjúsági vöröskeresztes segítő
Sajnos az idén nem jelentek meg azok a pályázati kiírások, melyek az előző években, ha csak kisebb részben is, de forráslehetőséget biztosítottak a szervezőknek. Ezúttal valóban csak a jó szándékú támogatókban bízhatunk, akik a mellékelt csekken postai feladással, vagy a számlaszámunkra - 10403507-35011723 - történő átutalás révén bármilyen összegű adománnyal támogatják a fent ismertetett programot, s hogy támogatottjaink is tudják másképp látni a világot...
Gortva József
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése